Koço Kokëdhima: Të mashtrosh sërish shqiptarët dhe Europën

Koço Kokëdhima: Të mashtrosh sërish shqiptarët dhe Europën

Lulzim Basha paska dashur që të bëjë opozitën radikale, të vijojë protestat e dhunshme, të kërkojë largimin  e Ramës si përfaqësues i qeverisë së krimit dhe të drogës, të denoncojë korrupsionin zgjedhor dhe batërdinë që bëhet me buxhetin e shqiptarëve. Por ia paskan lidhur duart ambasadorët e huaj që duan një opozitë konstruktive që punon për vendin dhe për rrugëtimin europian.

Kjo alibi që thuhet këto ditë për të justifikuar zbythjen e PD-së dhe uljen në tryezën e kompromiseve, për hir të hapjes së negociatave me BE-në, tingëllon e pështirë dhe mashtruese, për vetë shqiptarët, por edhe për partnerët tanë ndërkombëtarë.

Nuk na duhet një reformë zgjedhore sa për sy e faqe, që të përmbushim një nga nëntë kushtet e Bundestagut Gjerman, që Shqipërisë t’i happen negociatat përpara Samitit të Zagrebit në maj të këtij viti.. Nuk na duhet një ujdi mes tri njerëzve për të vendosur për fatin e 3 milionë shqiptarëve brenda vendit dhe më shumë se aq jashtë kufijve. Na duhet një marrëveshje gjithëpërfshirëse që të çmontojë sistemin e vjetër politik, ta çlirojë dhe demokratizojë atë, si në çdo vend tjetër anëtar, apo aspirant për në BE.

Nëse ujdia e ndërmjetësuar nga të huajt dhe produkti i reformës zgjedhore do të jetë, siç dyshoj, një pakt antidemokratik dhe antipopullor mes tri politikanëve dhe disa ambasadorëve të huaj, do të përsërisim gabimet e të shkuarës, do të zgjasim dhe rëndojmë krizën politike dhe ekonomike. Zgjidhja nuk është të mashtrosh sërish shqiptarët dhe ndërkombëtarët, por të rikthesh demokracinë.

5

Leave a Reply